گزارش اکتشاف غار دیوچالکول

پیشینه پیمایش غار
این غار پیشینه طولانی در خرافات دارد از جمله پیدا نبودن انتها، وصل بودن به قلعه نزدیک غار و نبوداکسیژن در انتهای غار که منجر به مرگ افراد می شود) غارنوردان بسیاری به صورت غیررسمی این غار را پیمایش کردند تاریخ اولین پیمایش این غار به حدود 5 سال پیش برمی گردد که توسط آقای اکبرکفایتی و چند تن از همراهانشان ( پویان فضلی، هدی رهنما، تقی مرادپور و دو تن از استانداری) انجام شد . غارنوردان دیگری همچون آیت پورغلامی، سجاد کوچک نیا، کمیل کیانی و چند تن از همراهانشان نیز پیش از این این غار را پیمایش کردند. پیمایش‌های رسمی این غار به شرح زیراست:

این غار در منطقه سوچپران روستای کولکاور (کولاک آور) در نزدیکی شهرستان سیاهکل قرار دارد

نزدیکی این غار به منطقه و قلعه باستانی کوتول شاه باعث شده افسانه هایی در مورد آن بین مردم محلی انتشار یابد ، افسانه هایی چون فرار شاه با اسبش به دال این غار ، وجود گنج های عظیم و وجود راه مخفی از این غار تا شهر سیاهکل که همه اینها بخاطر نا آگاهی در مورد ماهیت و ساختار این غار بوده است .

سال 1394 به اتفاق دو تن از غارنوردان گیلانی تصمیم به اکتشاف کامل این غار گرفتیم ، البته پنج سال پیش تلاشی برای اکتشاف کامل غار صورت پذیرفته بود که در آن زمان راه اصلی به انتهای غار پیدا نشده بود.

در ادامه گزارش کامل اکتشاف این غار را به نقل از انجمن غارشناسی و غارنوردی گیلان مشاهده خواهید نمود.

ایمن سازی چاه ها و نقشه برداری غارکولاک آور (دیوچال کول)

 انجمن غارو غارشناسی استان گیلان 24 اردیبهشت  1395
ساعت ورود به غار 9 صبح ساعت خروج 21 شب
تیم اجرایی :
سرپرست : مسعودآبروزن
راهنما: سجاد کوچک نیا
ایمن سازی چاه ها : مسعود آبروزن ، مهراد مسلم ، نعیم نائمی
نقشه برداری : هلاله ناطقه ، علی کامران ، سجاد کوچک نیا، مسعود آبروزن
زمین شناس : هلاله ناطقه
مستندساز: نعیم نائمی
حامیان برنامه :
کارگروه غارنوردی استان

پیشینه پیمایش غار

این غار پیشینه طولانی در خرافات دارد از جمله پیدا نبودن انتها، وصل بودن به قلعه نزدیک غار و نبوداکسیژن در انتهای غار که منجر به مرگ افراد می شود) غارنوردان بسیاری به صورت غیررسمی این غار را پیمایش کردند تاریخ اولین پیمایش این غار به حدود 5 سال پیش برمی گردد که توسط آقای اکبرکفایتی و چند تن از همراهانشان ( پویان فضلی، هدی رهنما، تقی مرادپور و دو تن از استانداری) انجام شد . غارنوردان دیگری همچون آیت پورغلامی، سجاد کوچک نیا، کمیل کیانی و چند تن از همراهانشان نیز پیش از این این غار را پیمایش کردند. پیمایش¬های رسمی این غار به شرح زیراست:

برگزاری دوره کارآموزی مقدماتی غارنوردی آقایان استان گیلان 1394 (هیات کوهنوردی استان گیلان ، کارگروه غار استان )
آبان 1394 نقشه برداری تا چاه سوم (انجمن غارنوردان استان گیلان)
اعضای تیم : مسعود آبروزن(سرپرست ) جلال زارعی( نقشه بردار) ، مهدی عباسپور و هلاله ناطقه، (همکاران نقشه برداری)  فاطمه گرجی (مستند ساز)،  و آیت پورغلامی( راهنما)
اردیبهشت 95 ایمن سازی چاه ها  و نقشه برداری کامل غار ( انجمن غارنوردان استان گیلان )

خلاصه ای از گزارش فنی غار

این غار فضای مناسبی برای آموزش غارنوردی پیشرفته است اما برای پیمایش افرادی که به غارنوردی علاقه مندند اما دانش آن را ندارند بسیار خطرناک است . گل و لای مسیر پیمایش و ایجاد سرسره در مسیر درجه فنی غار را افزایش داده است در کل این غار 5 چاه عمودی   و یک تراورس خطرناک و 2 تنگه راه دارد.

خلاصه ای از زمین شناسی غار:
این غار یک غار گسلی با جریان آب روان در توده آهکی دوره ژوراسیک است که دهانه غار در یک فروچاله بزرگ قرار دارد . گسل های تاثیر گذار بر این غار گسلهای گالش زمین و واجارگاه هستند. کانی زایی و خردشدگی بر اثر گسل در طول مسیر غار دیده می شود.
از غارنهشته های موجود در غار می توان استلاکتیت، استلاگمیت، آبشارسنگ، پرده غار، نی نوشابه و گل کلمی را نام برد.

خلاصه ای زیست شناسی غار:
پوشش اطراف غار جنگلی(ملج، ممرز، توسکا، انجیر و …) که بخاطر انبوهی درختان و درخچه ها اجتمال گم شدن در مسافت کوتاه جاده به غار وجود دارد.
مطالعات زیست شناسی در این غار صورت نگرفته فقط خفاش های غار  و مدفوع آن مشاهده شده که تا انتهای غار دیده می شدند به دلیل سقف بلند غار موفق به گرفتن عکس از نمای نزدیک خفاشهای برای تشخیص نوع آن نشدیم .
تا دوسوم غار در مدفوع خفاش ها(گانو) کپک نیز  مشاهده شده است.

 

۳ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

فهرست