سافاری چیست؟

سافاری چیست؟

سافاری، وحش‌گشت (safari)، بیابان‌گردی و دشت‌گردی نوعی از فعالیت طبیعت‌گردی با وسیله است که برای انجام آن اغلب از ماشین‌های دو دیفرانسیل استفاده می‌شود اما در برخی از موارد و به صورت طبیعی‌تر این فعالیت، از اسب و شتر هم به عنوان وسیله نقلیه استفاده می‌شود. هیجان، لذت تجربه و لمس شن‌های کویر، غلت‌خوردن در میان ماسه‌ها و رانندگی در  پستی‌ها و بلندی‌های کویر بدون محدودیت، هر انسانی را وا می‌دارد که آن را تجربه کند از این رو سافاری که واژه‌ای جدید و نوپا در صنعت گردشگریست توانسته گردشگران زیادی را در این زمینه با توجه به پتانسیل‌های طبیعی این کشور در کویرها و بیابان‌هایش به خود جلب نماید. گردشگرانی که برای تخلیه انرژی و هیجان تجربه آدرنالین و ماجراجویی خود، کویر را انتخاب می‌کنند متقاضیان خوبی برای سافاری هستند.

ویژگی‌ها و هدف از سافاری

با اینکه برگزاری برنامه‌های سافاری در ایران از قدمت زیادی برخوردار نیست اما افراد دوستدار ماجراجویی و هیجان که به گشت و گذار و سفر به مناطق بکر کویری و بیابانی علاقه دارند اینگونه سفرها را انتخاب می‌کنند. اصلی ترین پایه در این سفرها، لمس جاذبه‌های طبیعی بدون واسطه، تجربه زندگی کمپینگ، نحوه برپایی کمپ، دشواری‌ها و هیجان زندگی در طبیعت‌وحشی، تماشای حیوانات در حیات‌وحش و زندگی بدون امکانات شهری است که همه این موارد می‌تواند در نهایت تجربه‌ای تکرار‌ نشدنی و شیرین را برای هر کسی رقم زند.

سافاری در ایران

اکنون در کشور ما به دلیل رو به رشد بودن رشته‌هایی چون سافاری و آفرود، ما شاهد هزینه‌های بالا برای خدمات‌رسانی در این حوضه‌ها هستیم که این امر خود، میزان تقاضا را در کشور کاهش می‌دهد. اما برای تسهیل این امر تاکنون تدابیری نیز اندیشه شده مانند استفاده از اتوموبیل‌های طراحی شده سال‌های قبل در دنیا با تجهیزاتی فزون یافته برای افزایش کارایی در انجام اینگونه سفرها که خود باعث کاهش قیمت قابل توجه‌ای در برگزاری و خدمات‌دهی آنها می‌شود. قابل ذکر است در این سفرها صرف داشتن علاقه کافی نخواهد بود بلکه باید از صبر و شکیبایی و پشتکار فراوان نیز بهره جست زیرا با وجود داشتن تجهیزات فوق‌الذکر امکان اینکه در طی مسیر با حوادثی چون:

  • گیر کردن خودروها در شن یا گل‌و‌لای بیابان
  • چپ شدن ماشین‌ها
  • تغییرات اجباری مسیر پیش‌رو
  • پنچر شدن لاستیک‌ها
  • طولانی شدن مسیر به دلایل مختلف
  • برخورد با جانوران وحشی
  • و…

درگیر شویم بسیار زیاد است که این امور جز وقایع غیرقابل پیش‌بینی و لاینفک در سفرهای ماجراجویی سافاری به حساب می‌آید. علاوه بر این در این سفرها نیاز است که در مواجه با مسائل غیرمنتظره سریعا عکس العمل نشان داده شود تا بتوان شرایط را درست مدیریت کرد پس داشتن قدرت سریع پاسخگویی نیز یکی دیگر از شرایط مورد نیاز در اجرای اینگونه از سفرهاست.

پیام آخر

در نهایت با در نظر گرفتن نکات سفر مسئولانه به طبیعت می‌توانیم به جای نابودی با رعایت اصول زیست محیطی در سفرهای سافاری به بقای طبیعت کمک کنیم.

برگرفته از : ارسباران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

اشتراک گذاری مطلب

مطالب مرتبط

فهرست